Šta je ambijentalno osvetljenje i kako se primenjuje u enterijeru?
31.05.2021
Osvetljenje podjednako učestvuje u uređenju prostora, kao i komadi nameštaja i dekoracija. Ako pažljivo odaberete svetla i tome se planski posvetite, možete potpuno promeniti atmosferu prostorije i poboljšati njen izgled. Postoje nekoliko vrsta osvetljenja koja se koriste u uređenju doma: glavno osvetljenje, sporedno svetlo, posebno svetlo kojim želimo da naglasimo neki predmet ili deo prostorije.
Osvetljenje podjednako učestvuje u uređenju prostora, kao i komadi nameštaja i dekoracija. Ako pažljivo odaberete svetla i tome se planski posvetite, možete potpuno promeniti atmosferu prostorije i poboljšati njen izgled. Postoje nekoliko vrsta osvetljenja koja se koriste u uređenju doma: glavno osvetljenje, sporedno svetlo, posebno svetlo kojim želimo da naglasimo neki predmet ili deo prostorije.
Ambijentalno osvetljenje – glavni izvor svetla
Ambijentalno osvetljenje je osvetljenje koje će zameniti prirodno dnevno svetlo sa prozora kada sunce zađe. Ambijentalno osvetljenje bi obično trebalo da bude nešto svetlije od ostalih izvora svetlosti.To je tip glavnog osvetljenja i služi kao centralno svetlo. Kao što i ime kaže, ovo osvetljenje ima ulogu kreiranja određene atmosfere prostorije. Osim toga, ovo osvetljenje ima za cilj da osvetli sobu u celini. Ambijentalno svetlo obezbeđuje ujednačen nivo osvetljenosti u celom prostoru nezavisno od ostalih izvora osvetljenja. Štaviše, njegova svrha je i da obezbedi sigurno i lako kretanje kroz prostoriju. Ambijentalno osvetljenje može se postići korišćenjem osnovnih lampi, kao što su lusteri, ugradna svetla i zidna ili plafonska osvetljenja. Iako je glavno svetlo, ne treba da bude jedino, pa uklapanjem sa sporednim svetlom, stvara atmosferu kakvu želite. Odličan dodatak ambijentalnom osvetljenju mogu biti i LED trake.
Kako odabrati ambijentalno svetlo?
Prvo što se savetuje je da odredite mesto gde ćete postaviti centralno svetlo. To ćete najbolje odrediti ako posmatrate svoju prostoriju uveče, bez svetla. Na taj način dobićete pravu sliku gde želite da postavite osvetljenje. Ravnoteža je važna pri odabiru mesta za ambijentalno osvetljenje. Osvetljavanje samo jednog ugla velike sobe učiniće je neskladnom. Takođe, izbegavajte da osvetlite svaki ugao sobe, jer se može desiti da je učinite previše svetlom, a to može biti naporno za vaše oči. Zatim, odaberite tip rasvetnog tela. Najčešće se koriste moderni lusteri, ugradne lampe, zidne lampe. Možete postaviti veliki luster ili LED plafonjeru, koju ćete dopuniti nekim zidnim svetlom, ili možete ugraditi na plafon više malih ugradnih lampi. Ne bi trebalo zanemariti ni odabir snage sijalice prilikom instaliranja svetla. Ovo će zavisiti od funkcije vašeg osvetljenja. Ako želite da naglasite svetlo iznad nekog komada nameštaja, kao što je trpezarijski sto, onda će vam trebati veća snaga sijalice. Međutim, za stvaranje topline i ušuškanosti, nemojte koristiti previše blistava svetla. Takođe možete odabrati želite li toplo ili hladno svetlo za svoju lampu. Žuto svetlo izgleda toplije. Boja svetla zavisiće od efekta koji planirate da postignete. Ambijentalno osvetljenje je takođe veoma bitno kod osvetljenja kupatila.
Ambijentalno osvetljenje u kombinaciji sa drugim svetlima
U uređenju doma preporuka je da se kombinuju različite vrste osvetljenja kako ne bismo koristili samo glavno ili samo sporedno svetlo. Ambijentalno svetlo bi trebalo da bude svetlije, jače u odnosu na ostale vrste osvetljenje. Sporedne, manje lampe koje služe da osvetle manje površine, kao što je kuhinjska radna površina ili mali sto za čitanje, bi trebalo da budu slabijeg svetla od ambijentalnog i ove lampe su direktno uperene na površinu osvetljavanja. One služe kao direktno usmereno svetlo. Stone i podne lampe takođe doprinose ambijentalnom osvetljenju. Svi ovi delovi osvetljenja enterijera su deo celokupne dekoracije, pa ih treba tretirati kao celinu. Svetla treba da se međusobno dopunjuju. Takođe, to zavisi i od prostorije, bilo da je kuhinja, dnevna ili spavaća soba u pitanju.
#Izdvajamo iz ponude
LED traka 8 W/m 3000K 120 LEDs/m V-TAC
LED traka 4,2 W/m 3000K 60 LEDs/m V-TAC