Saveti za čišćenje i održavanje lustera

Lusteri predstavljaju važne dekorativne elemente enterijera koji, osim osvetljenja, upotpunjuju životni prostor i doprinose lepoti i funkcionalnosti svakog doma. Da bi ostali u dobrom stanju i dugo trajali, potrebno ih je i redovno čistiti.


Saveti za čišćenje i održavanje lustera

Prašina i prljavština mogu se nakupljati na delikatnim površinama, što može uticati na izgled, ali i kvalitet svetlosti koju luster emituje. Kako se izrađuju od različitih materijala – drveta, metala, stakla, platna, plastike i slično, održavanje lustera može zahtevati određene specifične uslove u zavisnosti od komponenata od kojih je on napravljen. Ipak, uz malo vremena i truda, na jednostavan način možete doprineti da vaš dom zadrži svetao, čist i prijatan izgled.

Opšti saveti za čišćenje lustera

Pre nego što počnete sa čišćenjem, postoji nekoliko opštih saveta koji vam mogu pomoći da jednostavno, detaljno i bezbedno tretirate svoje lustere:

  • Postarajte se da sebi omogućite sigurno okruženje. To podrazumeva da isključite struju koja napaja luster i na taj način sprečite rizik od pojave električnog udara.
  • Pripremite pribor koji će vam koristiti tokom čišćenja. Bez obzira na materijal od koga je luster izrađen, uvek koristite meku pamučnu krpu kako biste izbegli grebanje površina. Nabavite male četkice koje su veoma korisne za uklanjanje nečistoća sa teško dostupnih delova lustera. Birajte sredstva za čišćenje koji odgovaraju materijalu od koga je luster sastavljen, kako biste sačuvali njegov originalni izgled i sjaj. Mikrofiber krpe su odlične za poliranje i uklanjanje nečistoća bez ostavljanja tragova. Kod platnenih abažura ili osetljivih delova lustera, za uklanjanje prašine može biti koristan i usisivač sa mekim nastavkom.
  • Budite pažljivi prilikom čišćenja da ne biste oštetili delikatne delove lustera.
  • Redovno održavanje je ključno. Preporuka je da se lusteri čiste minimum jednom mesečno, u zavisnosti od okruženja i brzine nakupljanja prašine.

Čišćenje i održavanje prema materijalu izrade

Kristalni lusteri

Kristalni lusteri su raskošnog i elegantnog izgleda, a kako su napravljeni od delikatnog materijala, zahtevaju pažljivo čišćenje. Prašina i otisci prstiju su vidljivi na kristalu, pa je neophodno redovno brisanje suvom krpom ili specijalnim sredstvom za čišćenje kristala.
Ukoliko je moguće, kako biste detaljno očistili luster, pažljivo skinite sve kristalne delove. Prilikom vraćanja delova, obavezno ih pričvrstite i proverite njihovu stabilnost. Da biste održali sjaj kristala, koristite rastvor vode i sirćeta ili specijalne sprejeve za kristal. Nakon čišćenja, obrišite ih suvom mikrofiber krpom.

Metalni i gvozdeni lusteri

Metalni - rustik lusteri mogu biti izrađeni od različitih vrsta materijala, poput bronze, mesinga ili nerđajućeg čelika. Kako biste uklonili prašinu sa metalnih delova lustera, koristite suvu ili blago vlažnu krpu. Redovno odstranjivanje nečistoća sprečava nakupljanje prljavštine koja može izazvati koroziju.
Koristite isključivo preporučena sredstva za čišćenje i poliranje metaličnih površina. Da biste zaštitili metalne delove lustera od rđe, povremeno koristite sredstva za zaštitu metala. Takođe, prostorije koje su pod uticajem vlage, poput kupatila, nisu preporučljive za postavljanje ovakve vrste rasvete, jer mogu dovesti do prekomerne korozije.

Drveni lusteri

Drveni lusteri daju toplinu i prirodan izgled enterijeru. Za njihovo održavanje koristite meku krpu i blagi rastvor sapuna i vode. Izbegavajte prekomerno kvašenje jer može doći do oštećenja drvenih površina.
Kako biste zaštitili drvo i očuvali njegov prirodni izgled, povremeno na njega nanesite vosak ili ulje za održavanje drveta.
Kao i kod metalnih lustera, da biste sprečili deformaciju i oštećenje, drvene lustere ne postavljajte u prostorijama velike vlažnosti.

Platneni lusteri

Platneni abažuri kod ovakvih lustera mogu se veoma efikasno očistiti od prašine korišćenjem usisivača sa mekim nastavkom. Za lokalizovane mrlje, koristite blagu sapunicu i vodu. Nanesite sapun na mrlju, lagano istrljajte i potom isperite čistom vodom.
Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost koja može izbledeti boje platna na lusteru. Ukoliko je potrebno, abažur možete zaštititi sprejevima za tkanine kako biste očuvali boju i teksturu lustera. Ista pravila važe i za pletene lustere.

Stakleni lusteri

Stakleni lusteri su popularni zbog svoje transparentnosti i mogućnosti reflektovanja svetlosti. Za njihovo temeljno čišćenje koristite specijalna sredstva za stakla. Kako biste dubinski očistili luster, pažljivo skinite sve staklene delove. Prilikom ponovnog montiranja, proverite da li su svi delovi stabilno postavljeni.
Za besprekornu čistoću i sjaj staklenih lustera, koristite mikrofiber krpu za poliranje stakla. Izbegavajte upotrebu abrazivnih materijala koji mogu izgrebati staklo.

Luster ventilatori

Luster ventilator predstavljaju kombinaciju rasvete i ventilatora, što ih čini veoma praktičnim i funkcionalnim. Kako se na lopaticama ventilatora brzo nakuplja prašina, potrebno je njihovo redovno brisanje mekanom, suvom ili blago vlažnom krpom. Ukoliko su lopatice jako zaprljane, koristite blaga sredstva za čišćenje sa vodom. Izbegavajte agresivne hemikalije koje mogu oštetiti njihovu površinu.
Pokretne delove ventilatora potrebno je redovno podmazivati kako bi se osigurao njegov nesmetan rad. U tom slučaju, koristite ulje za podmazivanje koje je preporučeno od strane proizvođača. Da biste sprečili nakupljanje prašine, koristite antistatičke sprejeve na lopaticama ventilatora i redovno čistite prostorije od prašine.

Dodatni saveti za dugotrajnost

Redovno održavanje lustera nije samo važno za očuvanje njihovog izgleda, već i za produženje njihovog veka trajanja. Iz tog razloga, blagovremeno proveravajte električne spojeve i instalacije. Ukoliko primetite olabavljene delove ili oštećene kablove, obavezno ih popravite ili zamenite. Ako niste sigurni u održavanje instalacija, potražite pomoć električara.
Pratite savete za održavanje lustera u različitim godišnjim dobima. Tako, proleće je idealno vreme za dubinsko čišćenje od prašine koja se nakupila tokom zime. Tokom jeseni, a pre početka grejne sezone, potrebno je da detaljno proverite funkcionalnost lustera i očistite ga. U zimskom periodu, redovno provetravajte svoje prostorije kako biste smanjili nakupljanje vlage koja može oštetiti luster.

Pravilno čišćenje i održavanje lustera omogućava uživanje u njihovoj lepoti i funkcionalnosti dugi niz godina. Prateći navedene savete, možete biti sigurni da će luster zadrži svoj sjaj i ostati u odličnom stanju, što će zasigurno doprineti prijatnoj atmosferi vašeg doma.

Dodatno pročitajte i:

Kako da odaberete idealan luster za vaš dom?

Najčešće postavljana pitanja prilikom kupovine lustera

Trendovi lustera u 2024. godini

Kako se kače lusteri?