Prednost solarnih lampi za baštu
20.05.2021
Nije teško shvatiti zašto je solarno osvetljenje bašte popularno. Naravno da je sjajno što ne morate da plaćate dodatnu električnu energiju za baštensko osvetljenje, ali za većinu ljudi je važnija činjenica da nema komplikovane ugradnje i mnoštvo kablova.

Kako solarna svetla rade?
Iako sam sistem u okviru jedne sijalice, lampe, solarnog fenjera, nije uopšte jednostavan, krajnji proizvod jeste. Na svom vrhu poseduje tamnu pločicu, panel, koji orikuplja solarnu, sunčevu energiju i direktno je pretvara u struju. Rezultat je to da kada padne mrak možete svoju lampu, reflektor, uključiti i uživati u svetlosti, bez ikakvog utroška, što znači da su solarna svetla jako praktična po pitanju očuvanja kućnog budžeta.
Ovakva rasveta može da traje prilično dugo, posebno kada se redovno puni na sunčevoj svetlosti, a onda ubrzo i pali kako bi se ta energija potrošila, budući da same baterija u okviru njih ne opstaju dugo bez upotrebe, kao i bilo koje baterije uopšte. Prosek je da od osam sati punjenja na suncu, sijalice mogu da budu upaljene svojim najjačim intezitetom oko 15 sati, što je jako dobar rezultat.
Solarna svetla zahtevaju najpre punjenje na direktnoj sunčevoj svetlosti ako želite da iskoristite njihov kapacitet, pa tako se potrudite da ih ništa ne zaklanja i ne pravi hlad. Međutim, ovo ne znači da se neće puniti kada je vreme oblačno i nema sunca, ali tada možete iskoristiti najviše pola njihove snage i njihovih mogućnosti.
Solarne lampe izgledaju privlačnije, sjaje jače, a vreme njihovog rada je sve duže, jer je i sama tehnologija proizvodnje solarnih lampi napredovala.
Izvlačenje maksimuma iz solarne svetlosti
Na koji način ćete postaviti solarne lampe je izuzetno važno. Za maksimalan učinak solarnog osvetljenja, solarna ćelija treba da bude okrenuta prema jugu i postavljena pod uglom tako da je okrenuta ka suncu. Površina solarne ćelije ne sme biti zasenčena lišćem ili raznim predmetima ni u jednom trenutku tokom dana. Ako svetlo ima automatski senzor za isključivanje, ne sme se postavljati u blizini bilo kog drugog izvora jake svetlosti, poput ulične svetiljke, jer to može dovesti do prevremenog isključivanja svetla. Izbor solarne rasvete je veliki.
Da li solarne lampe rade tokom zime?
Naravno da rade. Solarna svetla će definitivno nastaviti da rade tokom zimskih meseci i zapravo tokom cele godine. Uobičajena zabluda o solarnoj energiji je da joj je potrebno sunce da bi funkcionisalo, ali najvažnije je zapamtiti činjenicu da se solarne lampe napajaju svetlošću, a ne toplotom.
Nekoliko prednosti postavljanja solarnih lampi
Kao prvo, za svetla vam nije potreban obližnji izvor napajanja električnom energijom. Budući da vam nije potrebna električna energija, pejzažna svetla možete postaviti gotovo svuda gde tokom dana lampa može da dobije dovoljno sunčeve svetlosti. Samim tim, vaše pejzažno osvetljenje neće povećati račun za struju. U letnjim mesecima kada su dani duži, vaša svetla će ostati upaljena duže tokom noći. Solarne lampe možete postaviti u bašti sa cvećem ili povrćem gde često kopate, bez brige o mogućem oštećenju električnih žica. Solarno osvetljenje je zabavan „uradi sam“ projekat, koji iziskuje minimalan trud oko postavljanja, ali i održavanja. I ne morate da brinete da li će vaša deca ili kućni ljubimci preseći ili prežvakati instalacije. Solarne lampe su jedan od načešćih lampi za dvorište.
Zašto su solarna svetla dobra za dvorište?
Već dva razloga, ušteda električne energije i prilično veliko trajanje baterije, jesu dovoljni razlozi da se solarna svetla u različitim oblicima nađu u vašem dvorištu, ali nisu ni jedini. Njihova praktičnost se ogleda u tome da ih možete postaviti bilo gde, jer nisu poput standardnih izvora svetlosti koji se moraju postavljati negde gde je izvor električne energije. Tako solarna svetla možete staviti na zid, neku gredu, na gelendere, ali i od manjih lampica možete da napravite ogradu za cveće, čime ćete dobiti neverovatnu dekoraciju celog dvorišta.
Pored neverovatne praktičnosti, dekorativnost ovog načina osvetljenja dvorišta je nezamenljiva, jer možete različite delove dvorišta tako savršeno da dekorišete, da će svake večeri svi poželeti da budu vaši gosti.
Šta treba uzeti u obzir pri odabiru solarnih lampi?
Solarna ploča ima fotonaponsku ćeliju koja pretvara sunčevu svetlost u električnu energiju. Efikasnost solarnog panela zavisi od veličine i kvaliteta solarne ćelije i prozirnosti zaštitnog poklopca. Sama solarna ćelija je obično najskuplji deo solarne svetlosti. Imajte na umu da se neki paneli isporučuju sa zaštitnom plastičnom folijom koja treba da se ukloni. Ako se ne ukloni, ploča se neće pravilno napuniti i svetlo će biti prigušeno. Baterija je još jedna komponenta čiji je kvalitet važan i koji utiče na cenu. Solarne ćelije su povezane direktno na bateriju koja se ponovo puni. LED diode su poput malih sijalica i takođe su važna komponenta koja razdvaja dobru od loše solarne lampe. Standardno vreme rada LED dioda je veće od 100.000 sati. Kvalitet i integracija ovih komponenti određuje koliko sati će svetleti lampa. Bilo da je solarna svetlost strogo funkcionalna ili samo dekorativna, njeno kućište mora biti UV stabilno i vremenski nepropusno. Montaža treba da bude minimalna.
Imajte na umu da na kvalitet solarne lampe utiče i cena. Nemojte se voditi najjeftinijim modelima, izaberite što kavlitetniju solarnu lampu kako bi dobili njen pun efekat.