Saveti za rasvetu u dnevnoj sobi
17.06.2021
Nekoliko stvari može učiniti da se vaša dnevna soba istakne, ali je kvalitetna rasveta ta koja će učiniti da se u njoj uvek osećate prijatno i opušteno. Posebna pažnja bi trebala da se pokloni odabiru sijalica za lampe, lustere ili plafonjere, u zavisnosti od toga šta imate.

Dnevna soba je prostorija u kojoj se najviše vremena provodi kada smo kući, u njoj se odmaramo, opuštamo uz neku dobru knjigu ili film, u njoj primamo goste i uživamo sa dragim nam osobama. Zato je uređenje dnevne sobe veoma bitna stavka.
Nekoliko stvari može učiniti da se vaša dnevna soba istakne, ali je kvalitetna rasveta ta koja će učiniti da se u njoj uvek osećate prijatno i opušteno. Posebna pažnja bi trebala da se pokloni odabiru sijalica za lampe, lustere ili plafonjere, u zavisnosti od toga šta imate.
Led rasveta kao najbolje rešenje za dnevnu sobu
Postoji mnogo razloga zašto je led rasveta najbolji izbor prilikom opremanja dnevne sobe. Pored toga što led osvetljenje znatno duže traje, veoma je važno i značajno manja potrošnja električne energije. To znači da iako je početno ulaganje malo veće, obzirom na razliku u ceni između obične i led sijalice, na kraju svakog meseca će vaš račun za električnu energiju biti znatno manji zbog same potrošnje. Može se reći da za led rasvetu važi pravilo “uložiti malo da bi dobili mnogo”.
Adekvatna rasveta za dnevnu sobu
Sama rasveta mora ispuniti nekolko uslova, pored toga što će delovati lepo, jako je bitno da bude usklađena sa dimenzijama dnevne sobe. Ako imate visoke plafone, najbolje rešenje za dnevnu sobu su plafonjere ili lusteri sa jačim osvetljenjem. Takođe, količina dnevne svetlosti koja ulazi u dnevnu sobu i kako su postavljeni prozori odlučuju kako i koje osvetljenje je najbolje za prostoriju. U planiranje rasvete treba uključiti i poziciju ogledala za dnevnu sobu (ukoliko ga ima), kako se ne bi napravila greška.
Ako želite da u dnevnoj sobi naglasite neki poseban detalj poput slike ili police sa knjigama, nemojte se ustručavati da se poigrate sa led trakama i osvetljenjem koje one daju. Prijatno ćete se iznenaditi kako će obične led trake učiniti da vaša dnevna soba izgleda moderno opremljena.
Pogledajte proizvode iz kategorije rasveta za dnevnu sobu.
Kako planirati rasvetu u tri sloja: ambijentalno, radno i akcentno osvetljenje
Za prijatnu i funkcionalnu dnevnu sobu, preporučuje se slojevito osvetljenje, koje se sastoji od tri tipa rasvete:
Ambijentalno (osnovno) osvetljenje
Ovo je glavno svetlo u prostoriji – najčešće plafonska rasveta kao što su plafonjere, lusteri ili ugradna svetla. Njegov zadatak je da ravnomerno osvetli celu sobu. Idealno je koristiti difuzno svetlo sa toplim tonovima (2700K–3000K), koje ne stvara oštre senke.
Radno osvetljenje
Ovaj tip svetla koristi se za specifične aktivnosti, poput čitanja, igranja društvenih igara ili rada na laptopu. Podne lampe pored fotelje, stona lampa sa podesivim krakom ili LED lampa na zidu pored sofe savršeno funkcionišu za ovu svrhu. Temperatura boje svetla može biti nešto hladnija (3500K–4000K), što pomaže pri fokusu.
Akcentno osvetljenje
Koristi se za isticanje dekorativnih elemenata kao što su slike, biljke, teksturirani zidovi ili police. LED trake, usmerena svetla (spotlight) ili svetlosne niše su odličan izbor. Cilj je da se unese vizuelna dinamika i dubina prostoru.
Rasveta po funkcionalnim zonama u dnevnoj sobi
Rasveta u dnevnoj sobi ne može biti jednolična – treba je prilagoditi različitim funkcionalnim zonama unutar iste prostorije.
TV zona
Gledanje televizije u potpuno mračnoj prostoriji može naprezati oči, dok jako svetlo stvara odsjaj na ekranu. Idealno rešenje je:
- Pozadinsko osvetljenje iza TV-a (npr. LED trake) koje stvara suptilno svetlosno okruženje i smanjuje kontrast između ekrana i okoline.
- Prigušena svetla sa strane – npr. stona lampa sa slabijom sijalicom (2–3W LED, toplo svetlo).
- Koristiti svetlo sa temperaturom boje do 3000K (topla bela).
- Izbegavati direktno svetlo usmereno ka ekranu.
Kutak za čitanje
Za čitanje su potrebni precizno usmereni i dovoljno jaki izvori svetla, ali da ne zamaraju oči.
- Podne ili stona lampa sa podesivom visinom je odličan izbor.
- Idealna temperatura svetla: 4000K – hladnija bela svetlost koja pomaže pri fokusu.
- Koristiti LED sijalicu jačine od 6–9W (odgovara klasičnoj od 40–60W).
- Pozicionirati lampu iznad ili iza ramena, kako bi senka padala iza knjige.
Prostor za druženje
Ova zona zahteva meko i difuzno svetlo koje stvara prijatnu atmosferu i ravnomerno osvetljava prostor.
- Kombinujte plafonsku rasvetu sa podnim ili stonim lampama kako biste stvorili toplo, domaće okruženje.
- Idealna temperatura svetla: 2700K do 3000K – daje osećaj topline i opuštenosti.
- Koristiti sijalice sa mogućnošću zatamnjivanja (dimmable).
- Rasporediti izvore svetla u više uglova prostorije za uravnotežen ambijent.
Kada je su u pitanju boje i tonovi rasvete, naš predlog je topla žuta boja. Pored toga što pozitivno utiče na raspoloženje, toplo žuta boja će učiniti da se oseća toplina i komfor dnevne sobe. Ukoliko u dnevnoj sobi imate poseban kutak za čitanje knjiga, pravi izbor su hladniji tonovi bele.
Izbegnite početničke greške pri odabiru rasvete
Kada planirate rasvetu za dnevni boravak potrudite se da izbegnete greške koje mogu učiniti da vaš dnevni boravak izgleda kao tamnica, previše tmurna ili sa veštačkim osvetljenjem. A kako bi to izbegli pokušajte da koristite više vrsta osvetljenja. Ukoliko u dnevnoj sobi imate samo plafonjere, ubacite najmanje još jednu vrstu rasvete poput podnih ili stonih lampi. Videćete da će prostorija dobiti skroz drugačiji doživljaj.
Sa druge strane, jedna vrsta rasvete koja je previše jaka može učiniti da dnevna soba izgleda previše veštačko i kao da u nju nikad ne ulazi dnevna svetlost. Takva prostorija nikad neće učiniti da se osećate prijatno. To je jedan od bitnih razloga zašto trebate pažljivo da birate jačinu sijalice koja će biti upotrebljena u dnevnom boravku.
Današnje tržište vam pruža veliki izbor različitih oblika, vrsta i boja rasvete koja može učiniti vaš dom prijatnijim prostorom za uživanje i opuštanje.